Úvodní stránka
Mapa webu Napište nám Poslední změny
Úvod > Mistrovstí světa...

Sponzoring: Mistrovstí světa záchranářských psů 2007

Logo Eisenstadt Austria - IRO 2007Mistrovství světa záchranných psů IRO – Eisenstadt, 26.6. – 1.7.2007

Reportáž od Pavla Šabackého, zdroj: www.kzjcr.wbs.cz

Nechtěl bych tento článek pojmout stylem „jak šly minuty“. Měl by to být spíše pohled na výsledky českých reprezentací v jednotlivých kategoriích z obecného hlediska.

Záchranní psi - vyhledávání v sutinách Sutiny
Již v komentáři zkoušek ve Švýcarsku jsem naznačil, že psovodi mnohých zahraničních organizací nám v této kategorii ve sportu ukazují záda. (Nehledě na výsledky Lenka Cvachová 2006 nebo Petr Kubica 2007.) Přestože na Spáleništi i poblíž ®atce vznikly trenažéry, nedá se srovnat styl nácviku a práce našich psovodů a psovodů z jiných zemí. Češi (ze všech tří národních organizací IRO) dosud přistupují ke svým psům jako ke strojům na široké záchranářské spektrum a neuvědomují si, že každá oblast má něco, co se neslučuje s tou druhou.

Pro jasnější ilustraci. Švýcarští vojáci (na MS 2. a 3. místo) nedělají se psy nic jiného než sutiny. Ale nejen to, pro jejich čtyřnohé svěřence je sutina to nejlepší místo na světě, kde si nejlépe pohrají, kde se nakrmí a já nevím co ještě. Dokladuje to styl prohledávání, kdy psovod stojí na libovolném místě a jeho pes na jeden povel prohledává sutinu. Pokud se z ní na druhé straně dostane ven, bez povelu se do ní vrací a prohledává dál. Vrací se totiž do svého nejpřirozenějšího prostředí. Na zmiňovaných zkouškách byly okolo trenažéru houštiny. Ty by mnohý náš pes přibral k tomu a potřeboval by spoustu povelů, aby pracoval jen tam, kde se to po něm žádá. Letos opět nikdo z ČR nesplnil limit na RH – T B.

MS záchranářských psů - plochy Plochy
Tady už jsme přece jen víc doma, ale chtělo by to mnohem více a lépe pracovat s časem, s fyzickými i psychickými silami psa a s povětrnostními podmínkami.
Je to určitě těžké a snadno se to říká, ale ono opravdu nezbývá nic jiného, než na takové akci vložit veškerou důvěru do psího nosu, rozvrhnout si minuty a postupovat tak, aby byl prohledán každý čtverec terénu a zbyl čas i na poslední dva rohy tříhektarového obdélníku. Musíte zkrátka věřit, že jste na značce 250 m bez jediného nálezu, a přesto jste nemuseli nic minout. Jestliže vane vítr zleva, nechtějte 80 bodů za intenzitu a nehoňte psa až na levou hranici, když se mu tam evidentně nechce. Buï nepracuje a pak se tedy většinou stejně nedá moc dělat, nebo „ví“, že je prohledávaný směr čistý a využijte jeho energii na stranu po větru, která je pachově náročnější.

A ještě jedna věc – rychlost psa. Zdaleka neplatí názor, že do lesa potřebujeme ulítaného psa. Klidně se pohybující zvíře, reagující na usměrňující povely psovoda prohledá terén mnohdy rychleji, než ïábel, který naběhá zbytečné stovky metrů ve stejném čase navíc. A tak v plochách letos nejlépe z Čechů dopadl Petr Linda, jehož neuvěřitelně klidnou (i když od psa hbitou) práci můžeme jen obdivovat. Petře, gratulujeme! Ani výkony Staňky Libišové a Petra Kubici nelze přehlédnout, i když právě u nich platí odkaz na taktiku více než dvojnásob.

MS světa záchranářských psů - stopy Stopy
To je pro nás klasická disciplina, kdy nejvíc platí, že čím jsou nepříjemnější terény, tím více jsou na špici Češi a Slováci. A hlavně Moraváci !!! Po pánech Štiborovi, Smahelovi a Strouhalovi zazářil Honza Fekar. Právě se mne tady syn ptá, kdo to byl Lenin. Jak mu to slušně říct. Učit se, učit se, učit se. Na víc se jaksi s vysvětlením nezmohu. Ale možná v těch stopách je dobré se toho držet. Terény, terény, terény. Rudi Klein mi na začátku MS řekl. Rakušáci nemají šanci, to je terén, který nemáme kde trénovat. Připadlo mi to legrační, posekané krmné směsi, nechané tam asi 10 dní ležet, takže něco suché, něco shnilé. Ale to my snad všechno známe, ne? (V duchu se vracím k sutinám…)

Voda

Tak přiznávám, že jsem ji na MS neviděl. Ale nějaký názor taky mám. Je to dítě v plenkách, kolem kterého se bude muset ještě dlouho běhat. Květoš Štibora mi řekl zajímavý postřeh. Kdo chce dělat dobře mezinárodní vodu, asi by neměl začínat tou naší (rozumí se svazovou). Určitě na tom něco bude, ale například zase Rakušáci mají největší problém na stadioně. Posuzoval jsem je vloni na IRO zkouškách a vypadli tam všichni. Letos na MS tři ze čtyř.

Kolem vody na MS byl nějaký poprask, ale věřím, že ať bylo co bylo, Michal Svoboda si svůj titul určitě zasloužil. Proč? Ze všech zdrojů (našich i zahraničních) byl v součtu všech disciplín ze všech prostě nejlepší.

Poslušnost a obratnost

A jsme u konce. Tyto discipliny jsou takovými povinnými cviky z krasobruslení. Musíš je umět na 90 % a přece se může stát, že vyhoříš. Zkrátka, hrají tu roli spousty faktorů jako jsou nervy, momentální rozpoložení psa i psovoda, počasí, zkušenosti z velkých akcí atd. atd…

Závěrem

Přátelé, chci ještě napsat, že v předchozích odstavcích určitě nejsou všechny příčiny zdarů a nezdarů českých záchranářů. Taky bych rád připomenul, že to jsou čistě jen mé osobní názory a nenárokuji si patent na rozum. Jen se snažím za poslední roky posuzování na mezinárodních zkouškách a mistrovstvích sledovat výkony psů a psovodů a snažit se na ně dívat okem rozhodčího i psovoda zároveň.

KZJ ČR - Úplně na konec trefa do vlastních řad:

Moje třetí místo ve stopách – dobře vím, kde máme rezervy a uvědomuji si, že pro příští rok nebudu mít s Archibaldem jednoduchý postup na MS.

Milan Oliva, pátý ve stopách – stopu nedošli, ale do té chvíle podle rozhodčího ztratili 1 bod. To je sport a ve stopách zvláště. Helenka už není nejmladší, ale Milan má doma nadějné mládí. Jestli už příští rok? Uvidíme!

Stanislava Libišová, dvacátá v plochách, poslední osobu Dora začala značit minutu po limitu. V lese i na stadionu bojovaly holky jako lvice. Mají určitě ještě to lepší před sebou.

Šárka Chmelová – jediné opravdové zklamání. Ne kvůli nesplněným limitům. Ale práce psa prostě nebyla uspokojivá a nemůžeme vyloučit i nedostatečnou závěrečnou přípravu. Ale to si musí Šárka probrat ve svém vědomí a svědomí sama. V každém případě má k limitu pro příští MS nejdále.

Chorvatsko 2008 – No, nezbývá mi, než popřát té příští reprezentaci SZBK ČR, ZBK JmK ČR i KZJ ČR hodně štěstí, dobrý tréninkový rok a hlavně pevné psí zdraví !!!

autor: Pavel Šabacký, zdroj: www.kzjcr.wbs.cz

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek, přidejte ho jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace